Bisiklet Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Bisiklet kullanırken Türkiye’de bisikletlilere maalesef yeteri kadar saygı duyulmadığı için normalde dikkat edilmesinden daha fazla dikkat etmek zorundayız. Peki Bisiklet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

1- Bisikletinizin Durumunu Kontrol Edin,

Kendinizi yollara vurmadan önce ilk yapacağınız iş bisikletinizi kontrol etmenizdir. Frenlerinizi, lastiklerinizi ve diğer önemli parçaları kontrol edin. Eğer bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız tamir etmeden yada ettirmeden yola çıkmayınız.

2- Güvenlik Ekipmanları Kullanın,

Bisiklet kullanırken ilk önce dikkat etmemiz gereken şey sağlımız. Bu konu da öncelik olarak iyi bir kask ve eldiven gelmektedir. Kullanımını engellemeyecek ise kolluk da tavsiye etmekteyiz.

3- Fark Edilebilinir Olun,

Bisikletinizi günün her saati kullanıyormuş gibi hayal edersek trafikte veya yolda giderken diğer kişilerin sizi fark etmesini sağlamanız gerekmektedir. Bunları giyeceğiniz reflektörlü yelekler, arka ön lambalar, kask ve çantamıza takacağımız ışıklar ile bu fark edilebilmeyi sağlamamız gerekmektedir.

 

4- Trafik Kurallarına Uyun

Ülkemizde bisiklet yolları yetersiz olduğundan dolayı yoldan gitmek zorunda kalıyoruz. Yolda giderken dikkat edilmesi gerekenler,

* Her zaman sağ tarafta sürün.Hiçbir zaman trafiğe ters yönde sürmeyin.Arabalar köşe dönerken yada yokuş çıkarken bir bisikletle karşılaşmayı beklemezler.
* Tek sıra halinde sürün.Başka bir bisikletliyi yada yayayı geçerken onlara seslenerek haber verin.
* Şerit değiştirirken mutlaka arkanıza bakın.
* Yolda tehlikeli şeylere dikkat edin.Çakıl yada çukur gibi şeyler kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir.
* Bütün durma işaretlerinde ve sokak ışıklarında durun.Birçok yolun kesiştiği yerlerde daha dikkatli davranın.
* Her zaman sağ ve sol dönüşlerinizden önce işaret verin.
Sola dönüş:Arkanıza bakın,sol kolunuzu yana doğru düz olarak uzatın ve dikkatle ilerleyin.
Sağa dönüş:Sol kolunuzu dışa doğru uzatıp yukarı kaldırarak L şekli oluşturun.
* Biskletinizin kontrolünü elinizde tutun.Ani dönüş ve sapmalar yapmayın.Sürücüler size çarpmamak için yeterince hızlı hareket edemeyebilirler.
* Park etmiş arabalardan en az 90 cm. uzakta sürün.Birisi beklenmedik bir zamanda kapısını açabilir.
* Arkanızdan gelen yada yanınızdan geçen arabalara kulak verin.
* Arabaları çok yakından takip etmeyin.
* Yol işaretlerini bilin ve onlara uyun.İyi bir sürücü yol kurallarını izler.
* Her zaman için durmaya hazır olun.Ellerinizi frenlere yakın yada frenlerin üzerinde tutun.

5- Telefon ve Müzikten Uzak Durun

Türkiye de telefon kullanmayı ve müzik dinlemeyi çok seviyoruz. Fakat bisiklet sürerken bunlardan vazgeçerek bisiklet sürmeye odaklanmalıyız. Telefon kullanırken tek el ile bisiklet süreceğimiz için denge sağlayamayacağız ve önümüze çıkacak olan tehlikelerden kaçamayacağız. Müzik dinlemekte yine aynı şekilde dışarıdan gelen hiç bir sesi duymayacağımız için çalacak olan korna ve diye sesleri duyamayacağız.

Siz bisiklet severler ve yeni aramıza katılacak kişiler olarak bu kurallara uyduğunuz zaman kendiniz ve çevrenizdeki insanlar için daha güvenli bir sürüş sağlamış olacaksınız.Okunma:7617 / Tarih:22 Kasım 2019