Bisiklet kullanmanın faydaları nelerdir?


Bisiklet kullanmak ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan, genellikle sporcularda görülen bir alışkanlık. Halbuki bisiklet sürmenin faydaları aslında herkes için geçerlidir. Özellikle de gittiğiniz yollar bisiklet için elverişliyse hem fiziksel hem de akıl sağlığınızı geliştirirken, bir yandan da tasarruf yapabilirsiniz. Bunun yanında çevreye olan zararlı etkinin de azaltılması sağlanabilir.

Araba Kullanmak ve Yürümekten Daha Güvenlidir
Şaşırtıcı sonuçları olan bir araştırmaya göre 20 yaşın altındaki erkeklerde, araba kullananlara göre bisiklet sürenlerin ölüm riski 5 kata kadar azalmaktadır. 21 ile 69 yaşları arasındaki erkekler ve kadınlarda ise araba sürmek ile bisiklet kullanmanın ölüm riski eşit görülmüştür ancak yayaların ölüm riski çok daha fazladır.

Hayatı Uzatabilir
Ölüm riskini azalttığı gibi bisiklet sürmenin faydalarından biri de hayatı uzatmasıdır. Danimarka’da yapılan bir araştırmada bisiklet kullanımı, tüm sebeplerden ölüm oranını %39’a kadar azaltmıştır. Araştırma 15 yılda, 30 binden fazla katılımcı üzerinde yapılmıştır. İşe giderken bisiklet kullananların yaptığı fiziksel egzersiz ile hayat süresi arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur.

Yürümekten Daha Fazla Kalori Yakar
Eğer amacınız kilo vermekse bisiklet, yürümekten daha faydalı olabilir. Saatte 25 ila 30 km hızda bisiklet kullanmak, bir saatte yaklaşık 850 kalori yakarken, saatte 6.5 km hızla yürüyen bir insan aynı sürede 350 kalori yakacaktır. Ancak egzersizin faydalarının kişiden kişiye değiştiği, ve ne olursa olsun, egzersiz yapmanın hiç egzersiz yapmamaktan faydalı olacağı unutulmamalıdır.

İşte Üretkenliği Artırır
Bisiklet sürmenin faydalarından bir diğeri iş yerinde görülür. İngiltere’de düzenlenen bir araştırmaya bisiklet kullanan çalışanlar katılmış ve bunların %89’u iş yerinde daha fazla katılım konusunda bisiklet sürmenin etkili bir faktör olduğunu belirtmiştir. %97’si ise sağlıklı bir çalışan ekibi için bisikleti yararlı görmüştür.

Düşük Şiddetli Bir Egzersizdir
Eğer eklemlerinizi fazla zorlamadan ve sakatlanma riski almadan egzersiz yapmak istiyorsanız, bisiklet sizin için doğru tercih olabilir. Vücut ağırlığı taşınmadığı için ağırlık çalışmalarından ve koşudan daha düşük şiddetlidir.

Eğer Bisiklet Kullanmayı Bilmiyorsanız Yalnız Değilsiniz
Birçok kişi çocukluk yıllarında bisiklet sürmeyi öğrenmemiştir ve yetişkinlik yıllarında da bu durum devam etmektedir. A.B.D. nüfusunda bisiklet kullanmayı bilmeyenlerin oranı 9 yetişkinde 1’dir. Özellikle küçük yaşlarda kötü bir tecrübe yaşayanlar sonraki yıllarda da kullanmaktan çekinmiş olabilirler. Ancak yetişkinlik yaşları da bu sporu öğrenmek ve bisiklet sürmenin faydalarından yararlanmak için geç değildir.

Kendi Sınırlarınızı Test Edebilirsiniz
İyi derecede bisiklet sürebilenler için bisiklet yarışları, rekabet tutkusunu yöneltmek için iyi bir tercihtir. Bisiklet yarışlarında, formda olan bireyler kendi fiziksel ve zihinsel sınırlarını test edebilirler. Farklı becerilerdeki yarışçılar için farklı düzeylerde yarışlar mevcuttur. Bisiklet yarışları sadece iki teker üstünde daha hızlı olmaktan ibaret değildir. Formda olmak yetmez, strateji ve dayanıklılık gücü de çok önemlidir.

Daha Mutlu Olmayı Sağlar
Yanınızdan geçen bisikletçilerin gülümsüyor olduğu hiç dikkatinizi çekti mi? Yapılan bir araştırmaya göre işe giderken bisiklet sürmenin faydalarından biri araba sürenlere, yürüyenlere veya toplu taşıma kullananlara göre daha mutlu olmalarıdır. 828 katılımcıyla yapılan araştırmada en mutsuz grup ise işe sadece araba kullanarak gelenler olmuştur.

Sizi Görmediğiniz Yerlere Götürebilir
Dağ bisikletiniz normalde gitmeyi düşünmeyeceğiniz, inanılmaz yerleri görmeniz için bir motivasyon kaynağı olabilir. Ayrıca araba kullanırken hızla geçip gideceğiniz yerler, bisiklet üzerinde çok daha net şekilde ve yüksek farkındalıkla tecrübe edilebilirler.

Popüler Bir Trenddir
Artan çevre ve spor farkındalığı sayesinde bisiklet oldukça popüler bir egzersiz ve ulaşım yöntemi olmaya başlamıştır. Belediyeler bunu dikkate alarak bisiklet yolları düzenlemekte, ve hemen her gün yeni bir bisiklet etkinliği duyurulmaktadır. Gitgide daha popüler olan bu spor sayesinde akıl ve zihin sağlığınızı korurken, yeni insanlarla sosyalleşmek de mümkün olacaktır.Okunma:1063 / Tarih:6 Temmuz 2019