Çift Kişilik Bisiklet İcatçıları Kimlerdir?


Hiç hayatınızda çift kişilik bisiklet gördünüz mü? Mutlaka görenleriniz olmuştur.

Peki bu bisikleti kim ya da kimler icat etti diye hiç düşündünüz mü?

Görüp beğendiğimiz hatta belki kullandığımız çift kişilik bisikleti kimler icat etmiş gelin birlikte okuyup öğrenelim…

Charles B. Tripp 1855’te Kanada’nın Woodstock kentinde doğmuştur. Charles’in kolları yoktu, kendini giymeyi, tıraş etmeyi ve ayaklarıyla yazı yazmayı öğrendi. Tripps hayatının ilk yıllarında hayatını, yetenekli bir marangoz, dolap yapıcısı olarak seçti. Dolap yaparken ayrıntılı ağaç kaplama desenleri ile çalıştı. 1872’de Barnum’s Circus’a katıldı ve derhal işe alındı! Tuhaf bir sanatçı olarak kariyeri elli yılı aşkın bir süredir sürdü ve Ringling Brothers, Barnum ve Bailey ile çeşitli karnavallarla gitti. Eserlerinde portre boyama ve kağıt kesme gibi görevleri yerine getirdi. Yüzyılın başında Charles fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladı ve “Armless Photographer” olarak biliniyordu. Charles Tripp, bir ünlü, sanatçı olma yıllarında saygın, sorumlu bir adam olarak iyi temsil edildi. Tripp, 84 yaşındayken Kuzey Carolina, Salisbury’de bir emeklilik topluluğunda 1939’da vefat etmiştir.

Eli Bowen (bacaksız akrobat olarak da bilinir), 1844 yılında Ohio’da doğmuştur.. Eli, on çocuktan biriydi, ailenin tek engelli çocuğuydu. Eli’nin bacakları yoktu. Küçük bir çocukken, kollarını yürümek için kullandı ve kalçalarını kollarıyla sallamasına izin veren ahşap blokları elinde tutuyordu. Kollarında yürürken kazandığı güç , yetenekli bir akrobat olması dolayısıyla şovunu zenginleştirdi. Bowen, kariyerine ‘Binicilik Bilgisi Binbaşı Brown Colosseum’da 13 yaşındayken başlamış ve orta batı sirk vagon şovlarında başlayıp günümüz müzelerine geçmiştir. 1870’li yıllara gelindiğinde ulus gezmişti. Daha sonra Barnum ve Bailey’e katıldı ve yüzyılın başında Avrupa’yı dolaşmıştır. Eli, 26 yaşındayken on yaş genç olan Mattie Haight ile evlendi ve beş çocukları oldu. Eli Bowen, 1924’te  New York’ta vefat etti.

Kolsuz adam Charles B. Tripp ve bacaksız adam Eli Bowen. Her ikisi de Ringling Kardeşler ve Barnum & Bailey sirklerinde 1890 lı yıllarda birlikte yolculuk etmişler. 1891 Yıllarında, ayaksız akrobat Bowen  ve elleri olmayan Tripp çift kişilik bisikleti icat etmişlerdir.Okunma:5668 / Tarih:22 Kasım 2019